Knihovna v Blansku prošla výraznou rekonstrukcí. Je oázou klidu a pohody


 24. červen 2021  |   Libor Lukš

Knihovna v Blansku prošla výraznou rekonstrukcí. Je oázou klidu a pohody

Knihovna, ve které se cítíte jako v útulném obývacím pokoji… Kde ji naleznete? V Blansku! Kaplická osada se nově může pochlubit krásnými prostory, ve kterých čtenáři budou rádi trávit svůj čas. Zrekonstruovaná pobočka Městské knihovny Kaplice byla slavnostně otevřena v úterý 22. června. A jak se přítomní lidé shodli, proměna je to úžasná.

Hlavní prosluněná místnost je plná nových i starých knih pro všechny věkové kategorie. Uprostřed je stůl, který je obklopen elegantními a pohodlnými křesly, takže si návštěvníci mohou sednout a rovnou se začíst. Anebo se spolu pobavit. Ke stejnému účelu slouží také druhá místnost, jejíž součástí je i kuchyňka. Zkrátka… knihovna v Blansku přímo vybízí k zastavení, odpočinku a pohlazení po duši.

„Knihovna by měla být obývákem obce, kam lidé rádi chodí. Cílem je, aby se tu prolínaly generace, aby se lidé potkávali a trávili společný čas v příjemném prostředí. Užili si to tady, vychutnali,“ uvádí knihovnice Daniela Wimmerová a dodává, že má velkou radost z toho, jak atraktivně nyní knihovna vypadá. „Musíme za to poděkovat vedení města. Tak hezkou knihovnu jen tak někdo nemá. Všem budu vykládat, jak jsme si polepšili,“ usmívá se.

Starosta Kaplice Pavel Talíř připomíná, že je Blansko největší osadou města, která se zároveň nejvíce rozvíjí. „Proto je důležité, že i nová knihovna bude místem, kde se lidé budou moci setkávat. Jsem rád, že se ji podařilo zrekonstruovat,“ říká starosta a dále zmiňuje, že udržet knihovny v osadách není snadné.

Jeho slova potvrzuje i senátor Tomáš Jirsa, který se slavnostního otevření také zúčastnil: „Udržet knihovnu v osadě je výjimečný počin. Je opravdu krásná, klobouk dolů celému kaplickému zastupitelstvu.“

Nezanedbatelný podíl na výsledné podobě knihovny má Dagmar Chaloupková, vedoucí Odboru správy majetku a ekonomiky města Kaplice. „Zvolila správné truhláře, architektku… I zde v knihovně se odrazilo to, jak se sama vždy dokáže vkusně připravit. Kdyby nebylo jí, ve spolupráci s architektkou, nebylo by to tak hezké,“ dodává radní Pavla Opekarová.

Knihovna v Blansku je otevřená každé úterý od 14 do 17 hodin. Návštěvu si nenechte ujít. Počítat můžete s pěknými prostory, přátelskou atmosférou a úsměvem knihovnice, která vám mimo jiné ráda poradí, jakou fajnovou knihou si můžete zpříjemnit letní dny.

Text a foto Václav Votruba