Stovky zvířat, historické traktory, živá muzika, dobroty… Kaplický ušák nabídl dva dny plné zábavy!


 7. říjen 2021  |   Libor Lukš

Stovky zvířat, historické traktory, živá muzika, dobroty… Kaplický ušák nabídl dva dny plné zábavy!

Děti si ho okamžitě zamilovaly. Fotily se s ním a užívaly si jeho přítomnost. Aby ne… byl to skutečný sympaťák! O kom je řeč? O velkém ušákovi Kubovi, který ve dnech 17. a 18. září okupoval městský park v Kaplici. Konala se zde totiž chovatelsko-zemědělská výstava s názvem Kaplický ušák. A právě Kuba byl jejím maskotem.

„Jsem rád, že i přes covidovou krizi a ošemetné počasí lidé na akci přišli. Bylo jich hodně, přičemž mnozí si užili oba dny, což mě moc těší. Radost mi mimo jiné udělalo, že přijeli i přátelé z Freistadtska se svými traktory. Celkově Kaplického ušáka hodnotím dobře, myslím, že se to podařilo,“ uvádí starosta Kaplice Pavel Talíř.

Dle jeho slov je Kaplický ušák již tradicí, která bude mít pokračování. „Malinko touto akcí navazujeme na dožínky. Je to oslava práce a lidského umu,“ říká a dodává, že jednou z priorit je, aby byla událost zážitkem především pro děti. „Byli bychom rádi, kdyby si díky ní vytvořily vztah k zemědělství, které je dnes bohužel na okraji zájmu. Na akci se setkají s malými a velkými zvířaty, ptáky, rybami… Je zde na co koukat a věřím, že se jedná o zážitek.“

Pavel Talíř se Kaplického ušáka účastnil aktivně. Neúnavně bral děti i dospělé na spanilou jízdu svým historickým traktorem. Zájem byl velký. „Dovezl jsem si ho z Německa od příbuzných. Chtěli ho zlikvidovat, což se naštěstí nestalo. Opravili jsme ho a normálně ho používáme. Mám ho pro radost. A radost dělá i na Kaplickém ušákovi, pro děti je to další fajn zpestření,“ dodává starosta.

A co všechno výstava nabídla? Bylo toho skutečně hodně. „Soutěže pro děti, kynologické kluby, sokolníky, pstruhařství, historické traktory, zahrádkáře, farmáře, ježdění na koních, králičí hop, skákací hrady, hudební doprovod, mraky dobrých stánků a mnoho dalšího,“ vyjmenovával na akci vedoucí Kulturního a informačního centra Kaplice Stanislav Trs, který výstavou provázel v roli moderátora.

Dodejme, že hospodářských zvířat bylo kolem pěti stovek, a to od drůbeže a ptactva až po velké chovné druhy. Samozřejmostí pak byly nejrůznější dobroty a doprovodný program, který nabídl další zážitky. Úsměvy na tvářích loudil například zmíněný králičí hop, dech se tajil z ukázek létání dravců a na dobré náladě se podepisovala i živá muzika.

Spolupracující organizace: Velimpex, Novohradsko-Doudlebsko, Mladí myslivci z Jihu, EGAL s.r.o., Pstruhařství Kaplice, ZKO Netolice, ZKO Kaplice, SOŠ a SOU Kaplice, Inotech electronic, E-ON, CB Kočky, SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Obec Bujanov, Včelaři, Kabinet Kaplice.

 

Václav Votruba