Město Kaplice - Oficiální internetové stránky
www.mestokaplice.cz

Zprávy a články - Média
22. října 2015
Kaplice se připravuje na 4. ročník atraktivní pekelné přehlídky – Krampus Show 2015

Přehlídku masek démonických stvoření budících respekt a hrůzu – Krampus Show – chystají pořadatelé v Kaplici na sobotu 12. prosince. Kapličtí letos nabídnou propracovanější program než doposud, inovace v produkci, atraktivní hudební vystoupení i pódiovou show či komfortní parkování pro účastníky. Během následujících týdnů budou zveřejněny přesné informace o konání a jména hvězd, které doprovodí hlavní program tzv. „Krampus laufu“, tedy reje démonických masek, který „proběhne“ centrem města. Účastníci se také v dostatečném předstihu dozvědí přesnou trasu pohodu Krampusů a seznámí se s bezpečnostními pravidly pro akci, o kterou každoročně projeví zájem tisíce návštěvníků.


Pořadatelem Krampus Show je Město Kaplice. Výkonným ředitelem akce je Stanislav Trs, který také vede kaplické kulturní a informační centrum. Pořadatelé vložili důvěru v profesionální producenty z českobudějovické společnosti Production 1.


Letošní ročník bude kvalitativním posunem dopředu nejen díky lépe koordinované produkci, ale také tím, že Kaplice průběžně udržuje ve městě ducha Krampusů od začátku letošního léta, kdy byla na kaplickém náměstí otevřena Galerie Krampus. Ta je ukázkou toho, jak hekticky se může rozrůst projekt Krampus Show, na jehož začátku před třemi lety byl jediný soubor. Vloni již v Kaplici vystupovalo dvacet souborů s asi třemi stovkami démonických masek. Zájemci mají nyní díky galerii možnost „ochutnat“ kouzlo démonického světa kdykoliv si najdou čas. „Každé město chce mít svou chloubu, něco, co zaujme svou originalitou a výjimečností. Něco co bude potřebným lákadlem nejen pro občany našeho města a regionu, ale bude i cílovým místem na trase českých i zahraničních turistů. Věřím, že Galerie Krampus bude svou ojedinělostí tímto potřebným lákadlem a atraktivním cílovým místem,“ řekl při otevření galerie místostarosta Kaplice Libor Lukš, který je také součástí speciálního přípravného týmu prosincové show.


V Galerii Krampus návštěvníci mají možnost vidět bezprostředně zblízka nejen dokonale zpracované masky a kostýmy, ale také působivou portrétní fotogalerii, kterou pořídili při uplynulých prosincových show „dvorní fotografové“ Petr Odložil a Petr Skřivánek. „Každá maska je vlastně takové umělecké dílo. Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou připevněné pravé rohy, především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou pak šité z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Kostým obvykle doplňuje velmi hlučný kravský zvon, který má, podle pověsti, zahánět zlé lidi,“ popisuje ředitel Kulturního informačního centra (KIC) Kaplice Stanislav Trs. Také tyto originální masky, které byly propůjčeny do kaplické galerie od rakouského souboru, ožijí 12. prosince v ulicích tohoto příhraničního jihočeského města.


Pořadatelé hledají dobrovolníky pro průvod


Zajištění bezvadné organizace a bezpečnosti průvodu a doprovodu jednotlivých skupin Krampusů je jedním z prioritních úkolů Krampus Show. Organizátoři proto hledají dobrovolníky. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu infocentrum@kickaplice.cz, na telefonu 380 311 388 nebo osobně v Infocentru Kaplice.


Press centrum pro novináře


Letošní ročník bude zajímavý také pro média. Pro akreditované novináře připravují pořadatelé speciální Press Centrum, ve kterém zástupci médií najdou potřebné zázemí během chladných prosincových dnů, občerstvení i klid pro práci během sběru svého pracovního materiálu. K dispozici bude také připojení k internetu a bezprostřední informace od pořadatelů. V rámci Press Centra bude instalován i logoboard/případně koutek pro natáčení, u kterého bude možné pořizovat rozhovory s interprety, zástupci pořadatelů atd. Týden před samotnou akcí se uskuteční tisková konference se zástupci města Kaplice, aktivními pořadateli i producenty. Přesný termín bude včas oznámen.


O tradici Krampus


Krampus je původně alpské strašidlo, které se objevuje především kolem období Adventu. Jedná se o starověkou tradici, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Název Krampus vznikl z rakouského Krampas a znamená něco neživého. V období inkvizice byla dokonce tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti. Dnes jsou v mnoha rakouských městech a městečcích pořádány tzv. Krampus laufy, tedy v doslovném překladu „běhy“.


Pro více informací, novinářské akreditace pro Krampus Show a při zájmu o mediální partnerství kontaktujte:


Jan Bohdal
PR specialista
Město Kaplice
+420 608900067
media@mestokaplice.cz
www.mestokaplice.cz
www.ikaplice.cz

Zobrazit všechny články rubriky:
Média
[ Úvodní stránka ]     [ Vytisknout ]
 
ePUSA - Elektronický portál územních samospráv  
Copyright © 2011 - 2020  ·  Město Kaplice  ·  Všechna práva vyhrazena
Robert Sedlák  -  Váš osobní Webmaster   ·   webmaster.robertsedlak.cz