Město Kaplice - Oficiální internetové stránky
www.mestokaplice.cz

Zprávy a články - Média
14. prosince 2015
Krampus Show Kaplice 2015 se opět vyvedla. Akce má mimořádně pozitivní ohlasy

Čtvrtá Krampus Show v Kaplici proběhla v sobotu 12. prosince. Lidé zcela zaplnili ulice tohoto příhraničního jihočeského města. 400 krampusů z 29 týmů z Rakouska a Německa rozproudilo krev zhruba 20 tisícům návštěvníků akce. Z pohledu pořadatelů se jednalo o největší akci v historii města a zároveň nejlépe koordinovanou. Organizátoři si pochvalovali skvělou atmosféru i hodnocení celé akce, které je mimořádně pozitivní. O Krampus Show Kaplice 2015 projevili zájem desítky novinářů z tuzemských i zahraničních médií. Téma Krampus se svými tradicemi i zásadami je mimořádně atraktivní a kapličtí se je snaží dále rozvíjet. Již nyní plánují program na příští rok.


Do Kaplice zamířilo o uplynulé sobotě na 4. ročník Krampus Show zhruba 20 tisíc návštěvníků z celé České republiky i ze zahraničí. Ti viděli celkem 400 originálních masek ve dvouhodinovém průvodu, kterému předcházela řada hudebních vystoupení. Pořadatelé si pochvalují návštěvnost, zájem o program i o téma Krampus. Nejstarší český „krampuslauf“ v České republice se ale již nyní připravuje na pátý ročník, který proběhne v prosinci 2016.


Z diskusí, které pořadatelé vedli s novináři, přítomnými hosty z veřejného života, obyvateli Kaplice i profesionály z oblasti audiovize a produkce, potěšila zejména taková hodnocení jako vydařený cíl dostat do města v polovině prosince tolik lidí. To se prý jen stěží podaří málokterému mnohem většímu městu. „Podařilo se najít atraktivní téma, na které nehledíme jako na produkt komerčního významu, ale jako na vlastní know-how z oblasti kultury, které chceme na domácí půdě nabídnout široké veřejnosti. Krampus je pro nás značka kvality a tradice, kterou je třeba opečovávat. Je to rodinné stříbro, které pomáhá posilovat povědomí o Kaplici. Jsme hrdi na to, že slyšíme i taková hodnocení, že by se jiní z našeho přístupu mohli učit,“ říká tiskový mluvčí města Kaplice Jan Bohdal.


Přípravy letos zabraly mnohem více času a na akci se podílelo hned několik organizačních pracovníků. „Hlavní“ stan měl na starosti, za pořadatele Město Kaplice, místostarosta Libor Lukš: „Město Kaplice může být pyšné na to, jakou akci dokázalo připravit a zrealizovat. Všem, kteří se o to zasloužili, patří velký dík. Děkujeme všem, kteří Krampus Show v Kaplici navštívili a věříme, že si akci pořádně užili a že jsme je přesvědčili, že spojení fenoménu Krampus a města Kaplice je v Česku zárukou originality, tradice a kvality.“ Lukšův tým koordinoval produkci, program, bezpečnost, dopravu, služby pro diváky i tiskové středisko.


Přesně ve 14 hodin odstartoval program podle stanoveného plánu na obou pódiích hudebními vystoupeními. Po celou dobu se pak podařilo dodržet časových plán bez větších zdržení. Moderátoři bavili mluveným slovem přihlížející účastníky, kteří zabrali prostor u pódií a postupně podél zábran kolem celé trati průvodu Krampusů. Několik hodin před samotným průvodem, který začínal v 18 hodin, se celé město postupně plnilo lidmi. Cíl organizátorů byl splněn. Šlo totiž o to, aby účastníci akce dorazili do Kaplice postupně a ulevili tak dopravě. Nedocházelo ani k žádným komplikacím, které by ohrozili bezpečnost akce, nebyla zaznamenána žádná zranění. „Jsem spokojen s provedením a organizací celé akce. Nepamatuji si akci takového rozsahu na Kaplicku. Nový přístup k organizaci Krampus Show přinesl své ovoce. Všechny věci jsme měli dobře ošetřené a tým fungoval na jedničku. Je potřeba poděkovat lidem, že přišli a udělali v Kaplici skvělou atmosféru. Všechny Krampus týmy byly nesmírně spokojeny a hned po skončení sobotní show jsme s nimi začali domlouvat parametry vystoupení pro příští ročník,“ říká Stanislav Trs, ředitel Kulturního a informačního centra (KIC) Kaplice, který měl na starosti kompletní program a koordinoval průvod všech Krampus skupin. Plné náměstí lidí zůstalo po skončení průvodu na závěrečný ohňostroj. Vydařená akce je výbornou vizitkou pro pořadatele Město Kaplice, ale také pro společnost Produkce 1, která se ukázala jako skvělý a profesionální partner. Právem si nese ve svém rozšířeném názvu označení „produkce na jedničku“.


Krampusové s novinkami. Glockengruppe povýšila Krampus Show v Kaplici na opravdu prestižní akci


Novinkou průvodu Krampusů v Kaplici bylo vystoupení tzv. zvonové skupiny, Glockengruppe, která pochází z Bavorska a je velmi těžké ji dostat na jakoukoliv akci v Rakousku či Německu kvůli jejímu vytížení. „Často nepřijíždí na takové akce, jako je ta vaše, vybírá si opravdu jen ty prestižní, které má již léty prověřené. Kaplice se tak zařadila mezi ně. To je pro vás velká pocta a my jsme za to rádi,“ říká Markus z rakouského Freistadtu, který společně zejména se Stanislavem Trsem koordinuje vystupující a spolupracuje například také na obsahu Galerie Krampus, která v Kaplici od února do února do listopadu vystavuje originální masky Krampusů. Zvonová skupina je speciální soubor, který nevystupuje v maskách, ale krojích s bavorskými prvky, kde si všichni vystupující nesou obrovský zvon přivázaný ke svému pasu a pohybem nohou, tak jak jdou směrem dopředu, zvony rozeznávají. Všichni vystupující byli akcí nadšeni a podle Markuse si užívali zejména přístupu diváků. „Zatímco v Rakousku, Německu nebo v Itálii lidé vyžadují i trochu agresivity při vystoupeních Krampusů, na Česku se nám líbí, že si nás v průvod lidé třeba i pohladí a obejmou nás. Jsme proto mile překvapeni počtem malých dětí a dodávám, že opravdu nejsme nijak nebezpeční. Jsme rádi, že si lidé krampuslauf užívají stejně, jak si ho každoročně užíváme my,“ říká po skončení akce jeden z rakouských krampusů. S čím se museli vystupující poprat, byla délka průvodu. 1,2 kilometru prodloužené trati zabrala některým přes hodinu i s čekáním, a proto je třeba ocenit vynikající fyzickou kondici. „Považuji celou akci za dobře zvládnutou, protože ani jednou nezasahovali zdravotníci a silnice kolem Kaplice byla stále průjezdná. V davu jsem dokonce vyslechnul zajímavé srovnání, že tato akce byla lepší než oslava 750 let Českých Budějovic. Srovnání s tak významnou akcí v největším jihočeském městě mě potěšilo,“ hodnotí Krampus Show 2015 v Kaplici starosta města Pavel Talíř. Ten tradičně předával trasu průvodu Krampusům těsně před 18. hodinou po vystoupení největší hudební hvězdy, skupiny Arakain na kaplickém náměstí.


„Poděkování patří občanům města Kaplice, kteří ve většině pochopili snahy pořadatelů, uskutečnit profesionálně uspořádanou akci se širším dosahem než je pouze Kaplice a její okolí i hranice Jihočeského kraje. Město Kaplice věří v potenciál tradice Krampus a do budoucna bude na tomto základu stavět,“ doplňuje tiskovým mluvčí Kaplice Jan Bohdal. Ten řídil tiskové středisko, které využívalo přes dvacet akreditovaných novinářů z televizí, rádií, tiskových a online médií a zpravodajských agentur z domova a ze zahraničí. „Jsme potěšeni také návštěvností našeho facebookového profilu, který si za dobu svého krátkého fungování našel tisíce příznivců,“ upozorňuje Bohdal a dodává, že webové stránky www.krampuskaplice.cz, které bude akce pro svou propagaci používat i nadále, společně s infoserverem Kaplicka www.ikaplice.cz zaznamenaly jen v den konání přes 4000 návštěv s téměř 20 tisíci zhlédnutími konkrétních stránek. Největší zájem o informace byl v tento den kolem poledne, kdy byli lidé buď na cestě, nebo jako Jihočeši ještě doma před odjezdem do Kaplice. Webová a na facebooková redakce byla připravena na poskytování online informací pro účastníky a nabízela také průběžné informace a zprávy během konání akce, včetně fotografií. Vše o Krampusu v Kaplice se lidé dozvědí na těchto stránkách v průběhu celého roku a postupně tam najdou i konkrétní program pro Krampus Show 2016.

Zobrazit všechny články rubriky:
Média
[ Úvodní stránka ]     [ Vytisknout ]
 
ePUSA - Elektronický portál územních samospráv  
Copyright © 2011 - 2020  ·  Město Kaplice  ·  Všechna práva vyhrazena
Robert Sedlák  -  Váš osobní Webmaster   ·   webmaster.robertsedlak.cz