Zprávy a články - Média
24. května 2016
Hlavní program Rallye Český Krumlov doprovodí „zelená“ rallye také s posádkou z Kaplice

Pátý ročník New Energies Rallye, který se uskuteční tento týden v rámci letošní Rallye Český Krumlov, bude mít také posádku z našeho okresu. Do kokpitu závodního automobilu na elektrický pohon usednou starosta Kaplice Pavel Talíř s místostarostou Liborem Lukšem. K závodnímu výkonu je neláká vidina vítězství, ale nová zkušenost s vědomím podpory ochrany životního prostředí. „Když jsme dostali nabídku startovat, nejdříve jsme se usmívali nad tím, jací to budeme vlastně závodníci, ale pak jsme si uvědomili, že naším startem můžeme upozornit na důležitost ochrany životního prostředí. Provoz na silnicích totiž dnes již neznamená jen prohánějící se automobily se silnými motory, které produkují škodlivé zplodiny. Existují i jiné alternativní prostředky dopravy,“ říká Libor Lukš. V Kaplici již s alternativními pohony experimentují, místní infocentrum nabízí k zapůjčení elektrokola. To je ostatně i trend i na dalších místech České republiky. V jihočeském příhraničí tato myšlenka zapadá do koncepce rozvoje turistického ruchu a přesně koresponduje s poptávkou rozvoje tzv. měkké turistiky, jako protiváhy k adrenalinovějšímu způsobu vyžití, které nabízí například Lipensko.

Rallye Český Krumlov se o tomto víkendu koná již po čtyřiačtyřicáté a závodníky provede obcemi a městy Českobudějovicka a Českokrumlovska. New Energies Rallye začíná již ve čtvrtek 26. května prezentací posádek, výstavou vozů a tzv. hvězdicovou jízdou, při které posádky pojedou z různých míst do jednoho cíle v Českém Krumlově. Startovními body budou přitom, kromě Českého Krumlova, také Tábor a rakouský Freistadt. V pátek pak z Českého Krumlova vyjedou soutěžní vozy do celkem dvou etap, rozložených do dvou dnů. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne společně se závodníky klasické rallye v sobotu večer tradičně v Jelení zahradě. „Spíše než o závodní časy nám půjde o ekologický průjezd krajinou. Elektrické pohony nejsou stavěné pro styl jízdy brzda-plyn. Takže pojedeme tak, abychom hlavně bezpečně protnuli cílovou pásku a po cestě nemuseli řešit dobíjení,“ doplňuje kaplický starosta Pavel Talíř, který bude z Freistadtu pilotovat závodní vůz Volkswagen e-up! týmu E.ON Team Kaplice.
„Zelené“ rallye se zúčastní celkem 54 posádek nejen z České republiky, ale také z Rakouska, Itálie, Španělska, Německa, Polska, Bulharska i Hongkongu. Závod New Energies Rallye Český Krumlov je součástí mezinárodní série závodů FIA Alternative Energies Cup.

Posádka Eon Team Kaplice - pro web mesta
Na fotografii Pavel Talíř a Libor Lukš (E.ON Team Kaplice) u svého závodního vozu na elektrický pohon Volkswagen e-up!

Média