Podnikání podle zákona o zemědělství

Všeobecné informace

Dne 09.12.2022 byla ve Sbírce zákonů vyhlášena novela zákona o zemědělství, která nabývá činnost nabývá dne 1. 1. 2023.


Touto novelou se zavádí nová podmínka pro zemědělské podnikatele, a to prokázat právní důvod pro užívání prostor, ve kterém má sídlo. Dále se doplňuje povinnost zapisovat do Informačního systému evidence zemědělského podnikatele údaje o členech statutárního orgánů zemědělského podnikatele. Další změnou je nový důvod pro vyřazení zemědělského podnikatele z Informačního systému evidence zemědělského podnikatele z důvodu neprokázání právního důvodu pro užívání prostor.


V případě vyřazení zemědělského podnikatele na jeho žádost bez uvedení požadovaného data vyřazení, bude zemědělský podnikatel vyřazen z evidence ke dni nabytí právní moci rozhodnutí vydaného obecním úřadem obce s rozšířenou působností.


Nadále podle této právní úpravy není k provozování zemědělské výroby třeba žádného zvláštního oprávnění a provozovat ji může každá osoba, která má zájem tímto způsobem podnikat.

 

Podnikatelská činnost v zemědělství se řídí zákonem č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zemědělství“). Evidence zemědělských podnikatelů (dále jen „EZP“) je vedena, na základě ust. §§ 2 f až 2 ha zákona o zemědělství, obecními úřady s rozšířenou působností, které jsou provozovateli informačního systému evidence zemědělského podnikatele, správcem informačního systému je Ministerstvo zemědělství České republiky.

Zemědělskou výrobou, včetně hospodaření v lesích a na vodních plochách, se rozumí

  • rostlinná výroba včetně chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví, vinařství a pěstování zeleniny, hub, okrasných rostlin, léčivých a aromatických rostlin s výjimkou pěstování konopí pro léčebné použití a vědecké účely, rostlin pro technické užití na pozemcích vlastních i pronajatých, nebo užívaných na základě jiného právního důvodu, popřípadě provozovaná bez pozemků,
  • živočišná výroba zahrnující chov hospodářských a jiných zvířat či živočichů za účelem získávání a výroby živočišných produktů, chov hospodářských zvířat k tahu a chov sportovních dostihových koní,
  • produkce chovných plemenných zvířat a využití jejich genetického materiálu, a získávání zárodečných produktů, pokud jde o zvířata uvedená v druhé odrážce,
  • výroba osiv a sadby, školkařských výpěstků a genetického materiálu rostlin,
  • úprava, zpracování a prodej vlastní produkce zemědělské výroby, pokud je konečným produktem zemědělský produkt uvedený v Příloze I Smlouvy o fungování Evropské unie,
  • chov ryb, vodních živočichů a pěstování rostlin ve vodním útvaru povrchových vod na pozemcích vlastních, pronajatých nebo užívaných na základě jiného právního důvodu,
  • hospodaření v lesích na pozemcích vlastních, pronajatých nebo užívaných na základě jiného právního důvodu,
  • hospodaření v lese, na pozemcích vlastních, pronajatých, nebo užívaných na základě jiného právního důvodu,
  • hospodaření s vodou pro zemědělské a lesnické účely.

Dále se za zemědělskou výrobu považuje zemědělská činnost stanovená podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího pravidla pro přímé platby zemědělcům v režimech podpory v rámci společné zemědělské politiky. Zemědělský podnikatel je oprávněn podle zákona o zemědělství poskytovat práce, výkony nebo služby, které souvisejí výhradně se zemědělskou výrobou a při kterých se využijí prostředky nebo zařízení sloužící zemědělskému podnikateli k zemědělské výrobě. Fyzická osoba, provozující drobné pěstitelské a chovatelské činnosti, anebo prodávající nezpracované rostlinné a živočišné výrobky, nepodléhá evidenci zemědělského podnikatele podle zákona o zemědělství.

Povinnosti zemědělských podnikatelů:

  • zaevidovat se do evidence zemědělských podnikatelů,
  • řádně vyplnit žádost k zápisu do evidence zemědělských podnikatelů,
  • oznamovat změny údajů zapisovaných do evidence zemědělských podnikatelů (s výjimkou změn, které navazují na změny již provedené v obchodním nebo jiném rejstříku či agendovém systému),
  • oznámit přerušení provozování zemědělské činnosti na více jak 6 měsíců,
  • oznámit pokračování v provozování zemědělské činnosti v době přerušení,
  • vytvořit podmínky pro kontrolu a poskytnout potřebnou součinnost.

 

Vybrané právní předpisy

  • zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon č.  89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole,
  • zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich

Základní otázky a odpovědi


Kdo je zemědělským podnikatelem?

Fyzická nebo právnická osoba, která hodlá podnikat v zemědělství, tj. hodlá provozovat zemědělskou výrobu jako soustavnou a samostatnou činnost vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku, je povinna se zaevidovat jako zemědělský podnikatel na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností. Od 1.4.2016 lze podat žádost o zápis do evidence zemědělského podnikatele, žádost o provedení změny v evidenci zemědělského podnikatele i žádost o vyřazení z evidence zemědělského podnikatele u Městského úřadu Kaplice, odbor obecní živnostenský úřad, II. patro, č. dveří 304, a to v úřední dny, tj. pondělí a středa od 08:00 do 16:30 hodin, přičemž správní poplatky jsou vybírány ihned na místě při podání příslušné žádosti.


Jaké doklady jsou potřebné k zápisu do evidence?

Fyzické osoby k zápisu do této evidence musí mít řádně vyplněný a podepsaný formulář (viz sekce Dokumenty ke stažení, lze vyplnit i na místě), doklad totožnosti, hotovost na zaplacení správního poplatku na místě.

Právnická osoba musí mít řádně vyplněný a podepsaný formulář (viz sekce Dokumenty ke stažení, lze vyplnit i na místě), doklad totožnosti osoby oprávněné jednat za právnickou osobu, doklad o existenci právnické osoby (výpis z obchodního rejstříku u již vzniklé právnické osoby, notářský zápis či zřizovací listinu u nové právnické osoby), hotovost na zaplacení správního poplatku na místě.

Zmocněná osoba musí mít řádně vyplněný a podepsaný formulář (viz sekce Dokumenty ke stažení, lze vyplnit i na místě), originál plné moci, doklad totožnosti osoby zmocněné jednat, hotovost na zaplacení správního poplatku na místě.


Správní poplatky


Jednání

Výše správního poplatku

Zápis zemědělského podnikatele do evidencezemědělských podnikatelů

1.000 Kč

Změna zápisu zemědělského podnikatele v evidencizemědělských podnikatelů

500 Kč

Změna zápisu identifikačních údajů zemědělského podnikatele v evidenci zemědělských

podnikatelů

100 Kč

                                                                                                                                                                                                           Zdroj: vlastní zpracování


Jaké změny jsem povinen oznamovat?

Zemědělský podnikatel je povinen oznámit změny údajů zapisovaných do této evidence, a to nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy k těmto změnám došlo (nejde-li o změny referenčních údajů zapisovaných v základních registrech, v agendovém informačním systému evidence obyvatel, v obchodním rejstříku nebo v agendovém informačním systému cizinců). V případě porušení této povinnosti hrozí zemědělci pokuta až do výše 50.000,- Kč. Na základě oznámení změny zemědělským podnikatelem nebo na základě informace poskytnuté obchodním rejstříkem nebo centrální evidencí obyvatel, týkající se údajů zapisovaných do evidence zemědělských podnikatelů, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností změnový zápis do této evidence a vydá osvědčení s provedenými změnami. Zemědělským podnikatelům změnové osvědčení zasílá pouze na  jeho vyžádání. Dále je zemědělský podnikatel povinen bez zbytečného odkladu oznámit obecnímu úřadu s rozšířenou působností přerušení provozování zemědělské výroby delší než 6 měsíců, popř. opětovné pokračování v provozování zemědělské výroby. Provozování zemědělské výroby se považuje za přerušené dnem doručení oznámení, nebo dnem pozdějším, uvedeným v oznámení. Na základě oznámení provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis do evidence zemědělských podnikatelů a informuje zemědělského podnikatele o tomto zápisu. Pokračování je možné nejdříve dnem doručením oznámení, nebo pozdějším. Od 1.1.2015 je možné oznámení o provedení změny v této evidenci nebo žádost o vyřazení z této evidence podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (zrušení místní příslušnosti).


Jaké jsou lhůty pro vyřízení žádosti živnostenským úřadem?

Splňuje-li žadatel podmínky pro zápis do evidence zemědělských podnikatelů, obecní úřad s rozšířenou působností jej vyřídí bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne podání žádosti, zapíše do této evidence a o zápisu vydá Rozhodnutí. Po nabytí právní moci rozhodnutí o vyřazení z evidence obecní úřad obce s rozšířenou působností neprodleně provádí výmaz z evidence zemědělských podnikatelů.


Chci si najít informace o určitém zemědělském podnikateli, kde je mám hledat?

Údaje o zemědělských podnikatelích, uvedené ve veřejné části, jsou zveřejňované Ministerstvem zemědělství České republiky v elektronické podobě způsobem umožňujícím dálkový přístup. Za tímto účelem byla vytvořena aplikace EZP, která umožňuje vyhledávání v této evidenci, viz http://eagri.cz/public/app/SZR/EZP


Dokumenty ke stažení