Město Kaplice - Oficiální internetové stránky
www.mestokaplice.cz

Zprávy a články - Média
26. června 2015
Pekelnou Galerii Krampus slavnostně otevřeli v Kaplici. První návštěvníky přivítá od pátku 26. června

Galerie Krampus byla slavnostně otevřena v Kaplici ve sklepních prostorech bývalého pivovaru na náměstí. Navazuje na úspěšnou a populární Krampus Show, kterou Město Kaplice pořádá letos již počtvrté. Galerie nabízí unikátní přehlídku démonických masek Krampusů, které si realizátoři vypůjčili od zahraniční skupiny z Rakouska. Takových skupin již každoročně na show vystupuje asi dvacet. Prezentace kostýmů v Galerii Krampus probíhá na zhruba 250 čtverečních metrech a doplňuje ji video, které přibližuje uplynulé ročníky Krampus Show. Kaplické Kulturní informační centrum (KIC), které galerii provozuje, počítá s pilotním provozem do třetiny letošního září. Aktivně se ale pracuje na možnosti prodloužení výstavy stejně, jako na přípravách 4. ročníku Krampus Show, který se uskuteční v sobotu 12. prosince.


galerie-krampus-foto-1


Nově otevřená galerie je ukázkou toho, jak hekticky se může rozrůst projekt, na jehož začátku před třemi lety byl jediný soubor. Vloni již v Kaplici vystupovalo dvacet souborů s asi třemi stovkami Krampusů. Zatímco tato akce vždy probíhala jako Krampus Show jedenkrát za rok v polovině prosince, zájemci budou mít díky galerii možnost „ochutnat“ kouzlo démonického světa kdykoliv si najdou čas na to, aby zajeli do Kaplice.


„Každé město chce mít svou chloubu, něco, co zaujme svou originalitou a výjimečností.  Něco co bude potřebným lákadlem nejen pro občany našeho města a regionu, ale bude i cílovým místem na trase českých i zahraničních turistů. Věřím, že Galerie Krampus bude svou ojedinělostí tímto potřebným lákadlem a atraktivním cílovým místem,“ říká místostarosta Kaplice Libor Lukš.


V Galerii Krampus návštěvníci uvidí bezprostředně zblízka nejen dokonale zpracované masky a kostýmy, ale také působivou portrétní fotogalerii, kterou pořídili fotografové Petr Odložil a Petr Skřivánek.


„Každá maska je vlastně takové umělecké dílo. Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou připevněné pravé rohy, především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou pak šité z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Kostým obvykle doplňuje velmi hlučný kravský zvon, který má, podle pověsti, zahánět zlé lidi,“ popisuje ředitel Kulturního informačního centra (KIC) Stanislav Trs s tím, že návštěvníci galerie neuvidí kopie masek a kostýmů, ale jen pravé originály. Právě KIC v čele se Stanislavem Trsem je provozovatelem a garantem galerie.


galerie-krampus-foto-2


Na realizaci sklepních prostor se podíleli nejen architekti, ale také zaměstnanci Technických služeb Kaplice.


„Sklepy a klenby jsou nádherné a jakýkoliv zásah, který by se týkal revitalizace kamene, by spíše znamenal jejich poškození. No a vnitřní vybavení? Ve sklepích je například nainstalováno 56 metrů měděných okapů a lavice z tří a půl kubických metrů dřeva. A když se provozovatel rozhodne v budoucnu využít prostory pro jiné účely, není to problém, jsou plně demontovatelné,“ doplňuje Lukáš Zahradník, který pro Galerii Krampus zpracovával, společně s kolegou Lukášem Urbancem, vizualizaci a architektonickou studii, a pro galerii vybíral například také materiálové vybavení.


Krampus je původně alpské strašidlo, které se objevuje především kolem období Adventu. Jedná se o starověkou tradici, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Název Krampus vznikl z rakouského Krampas a znamená něco neživého. V období inkvizice byla dokonce tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti. Dnes jsou v mnoha rakouských městech a městečcích pořádány tzv. Krampuslaufy, tedy v doslovném překladu „běhy“.


Letošní ročník pravidelné Krampus Show je naplánován na 12. prosinec opět v centru města Kaplice. Podrobné aktualizované informace jsou a budou k dispozici na webu www.ikaplice.cz.


Kde najdete Galerii Krampus?
Na adrese Náměstí 206, Kaplice


Kdy bude galerie otevřena?
Od pátku 26. června 2015 od 10:00 hodin denně až do 10. září.
Z důvodu pravidelných představení rakouských Krampusů ve vystavených maskách bude galerie přes zimu zavřena a masky by se do stálé expozice měly vrátit znovu od jara 2016.


Provozní doba:
Pondělí – pátek  10:00-12:00   13:00-17:00
Sobota   10:00-12:00  13:00-16:00
Neděle  13:00-16:00


Vstupné:
Vstupné: 70,- Kč
Zlevněné vstupné (děti, mládež do 18ti let) 50,- Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 200,- Kč


Pro více informaci mě, prosím, kontaktujte.


Jan Bohdal
specialista PR
Město Kaplice
+420 608900067
media@mestokaplice.cz
www.mestokaplice.cz
www.ikaplice.cz

TIP:
Chcete být informováni o dění a akcích v Kaplici?
Pošlete nám svůj kontaktní e-mail na media@mestokaplice.cz a my Vám budeme zasílat novinky formou newsletteru.

Zobrazit všechny články rubriky:
Média
[ Úvodní stránka ]     [ Vytisknout ]
 
ePUSA - Elektronický portál územních samospráv  
Copyright © 2011 - 2020  ·  Město Kaplice  ·  Všechna práva vyhrazena
Robert Sedlák  -  Váš osobní Webmaster   ·   webmaster.robertsedlak.cz