Město Kaplice - Oficiální internetové stránky
www.mestokaplice.cz

Zprávy a články - Média
16. listopadu 2015
Jediná originální Krampus Show 2015 proběhne v sobotu 12. prosince v Kaplici. Už počtvrté!

Rej démonických bytostí proběhne již počtvrté Kaplicí v sobotu 12. prosince. Již od časných odpoledních hodin je připraven bohatý program včetně vystoupení slavné rockové kapely Arakain. Na čtyřech pódiích budou moderátoři komentovat průběh akce i průvod Krampusů a návštěvníci nepřijdou ani od kousek představení díky několika velkoplošným LED obrazovkám. Pořadatelé připravili dostatek parkovacích míst a zabezpečili dopravu ve městě v době konání akce. Veškeré informace jsou k dispozici na webu www.krampuskaplice.cz, na Facebooku akce a informovat budou také mediální partneři akce.
 

Celkem 28 týmů a 400 Krampus masek proběhne Kaplici v sobotu 12. prosince. Osm souborů je přitom stejných jako v minulém roce, ale 20 je zbrusu nových, které v České republice nikdy nevystoupili. Kaplice je historicky první v České republice, kde se Krampus Show konala a v současnosti je tato tradiční akce největší u nás.
 

Organizátoři se rozhodli, pro velký zájem veřejnosti, významně prodloužit trať pochodu Krampusů centrem Kaplice. Představme si jen, že pro ohraničení trati bude využito téměř 4 kilometrů zábran. Oproti minulým ročníkům organizátoři rozšířili nabídku o několik velkoplošných LED obrazovek, na kterých bude přenášen celý průvod Krampusů. Žádný účastník akce tak o nic, co se bude dít „na trati“, nepřijde. Na čtyřech pódiích pak budou akci komentovat moderátoři Roman Anděl a Bára Tlučhořová, Irena Mikschová, Matyáš Palkovič a Coco Jambo. Po celou dobu akce budou v provozu stánky s teplým občerstvením a samozřejmě budou otevřeny restaurace a kavárny místních kaplických provozovatelů i prodej upomínkových předmětů s motivy Krampus. Pro návštěvníky budou také k dispozici mobilní toalety. Veškeré informace včetně programu jsou k dispozici na webových stránkách akce www.krampuskaplice.cz. Na tomto webu je možné ve speciální mapové aplikaci najít trasu průvodu Krampusů, mapu parkovišť i zajištění celkové dopravní situace ve městě během akce. Pořadatelé žádají všechny návštěvníky, aby respektovali všechny pokyny pro klidný průběh akce. O zajištění pořádku se bude starat bezpečnostní (pořadatelská) agentura, strážníci Městské policie Kaplice i Policie ČR. Vjezd automobilů do centra Kaplice bude zastaven ve 12:00 hodin a znovu povolen po skončení akce ve 22:00.


Organizátoři říkají o Krampus Show 2015 v Kaplici:
 

"Máme nejvíce přihlášených souborů v historii, celkem 28. Návštěvníci uvidí největší průvod v České republice, který byl kdy uskutečněn. Přestože ještě nemůžeme konkurovat Krampuslaufům v Rakousku, v Kaplici máme připraven špičkový program a 400 Krampusů. Nemáme se rozhodně za co stydět. Tento v pořadí již čtvrtý ročník jsme zase o velký kus dál," říká Stanislav Trs, ředitel Kulturního informačního centra (KIC) Kaplice.

"Kvalitní akci je potřeba postavit na pevných základech. Chceme se proto spojit s akcí, která má velký potenciál do budoucna," říká Jan Zdeněk z produkční společnosti Produkce 1, České Budějovice.

"Akce byla určité riziko, ale věříme, že se Krampusům v Kaplici bude do budoucna dařit. Koordinace show nabyla nového rozměru, pracuje na ní tým různě profesně zaměřených lidí. Letos nabídneme velmi bohatý program, který doplňuje hlavní průvod Krampusů. To nikdo jiný nenabízí," říká Libor Lukš, místostarosta města Kaplice.

"Máme radost ze zájmu o akci Krampus Show, která se v Kaplici koná již počtvrté. Chceme, aby byli všichni návštěvníci spokojeni. Snažíme se jim nabídnout co největší komfort. Do programu jsme tentokrát zapojili bohatý kulturní program s řadou regionálních i velkých českých hvězd. Návštěvníci se mohou těšit třeba na vystoupení známé rockové kapely Arakain," říká Jan Bohdal, tiskový mluvčí města Kaplice.
 

Z programu Krampus Show 2015:

1. scéna (hlavní pódium) - náměstí
Uvádí: Roman Anděl - Bára Tlučhořová
Přenos na LED velkoplošné obrazovce
Hudební vystoupení:
14:00 Just,
15:30 Good Times Big Band
17:00 Arakain
18:00 Krampus Show 2015

2. scéna - autobusové nádraží
Uvádí: Irena Mikschová
Přenos na LED velkoplošné obrazovce
Hudební vystoupení:
14:00 Tabasco
15:30 Rozkrock
17:00 Revival Rammstein
18:00 Krampus Show 2015

3. scéna – prostranství před ZUŠ
Uvádí a komentuje: Matyáš Palkovič
Přenos na LED velkoplošné obrazovce


4. scéna - Farské náměstí
Uvádí a komentuje: Coco Jambo
Přenos na LED velkoplošné obrazovce
Po skončení Krampuslaufu – ohňostroj
do 22:00 Aftreparty do skončení večera

Další program:

10:00 - 22:00 Kinoprogram pro děti a dospělé (promítané filmy najdete
na www.krampuskaplice.cz)
Po dobu hlavního programu proběhne v Galerii Krampus tematická výstava Adventu.

Změna programu vyhrazena.
 

O tradici Krampusu v Kaplici

Pořadatelem Krampus Show je letos Město Kaplice, otcem myšlenky je výkonným ředitelem akce je Stanislav Trs, který vede kaplické kulturní a informační centrum (KIC). Akce se v Kaplici koná již počtvrté a je první v České republice podobného druhu. Pořadatelé vložili důvěru v profesionální producenty z českobudějovické společnosti Production 1.
Krampus je původně alpské strašidlo, které se objevuje především kolem období Adventu. Jedná se o starověkou tradici, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Název Krampus vznikl z rakouského Krampas a znamená něco neživého. V období inkvizice byla dokonce tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti. Dnes jsou v mnoha rakouských městech a městečcích pořádány tzv. Krampus laufy, tedy v doslovném překladu „běhy“. Prvním souborem, který před čtyřmi lety vystoupil v Kaplici byli rakouští Mühlviertel Schlossteufeln, kteří jsou zároveň dosavadním netradičnějším souborem v historii Krampus Show.


Galerie Krampus: Důkaz, že jedině v Kaplici má Krampus tradici
 

Letošní ročník bude kvalitativním posunem dopředu nejen díky lépe koordinované produkci, ale také tím, že Kaplice průběžně udržuje ve městě ducha Krampusů od začátku letošního léta, kdy byla na kaplickém náměstí otevřena Galerie Krampus. Ta je ukázkou toho, jak hekticky se může rozrůst projekt Krampus Show, na jehož začátku před třemi lety byl jediný soubor. Vloni již v Kaplici vystupovalo dvacet souborů s asi třemi stovkami démonických masek. Zájemci mají nyní díky galerii možnost „ochutnat“ kouzlo démonického světa kdykoliv si najdou čas. „Každé město chce mít svou chloubu, něco, co zaujme svou originalitou a výjimečností. Něco co bude potřebným lákadlem nejen pro občany našeho města a regionu, ale bude i cílovým místem na trase českých i zahraničních turistů. Věřím, že Galerie Krampus bude svou ojedinělostí tímto potřebným lákadlem a atraktivním cílovým místem,“ řekl při otevření galerie místostarosta Kaplice Libor Lukš, který je také součástí speciálního přípravného týmu prosincové show.


V Galerii Krampus návštěvníci mají možnost vidět bezprostředně zblízka nejen dokonale zpracované masky a kostýmy, ale také působivou portrétní fotogalerii, kterou pořídili při uplynulých prosincových show „dvorní fotografové“ Petr Odložil a Petr Skřivánek. „Každá maska je vlastně takové umělecké dílo. Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou připevněné pravé rohy, především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou pak šité z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Kostým obvykle doplňuje velmi hlučný kravský zvon, který má, podle pověsti, zahánět zlé lidi,“ popisuje ředitel Kulturního informačního centra (KIC) Kaplice Stanislav Trs. Také tyto originální masky, které byly propůjčeny do kaplické galerie od rakouského souboru, ožijí 12. prosince v ulicích tohoto příhraničního jihočeského města.


Press centrum pro novináře: Prosíme o včasné akreditace do 7.12.2015 12:00 hodin!
 

Letošní ročník bude zajímavý také pro média. Pro akreditované novináře připravují pořadatelé speciální Press Centrum, ve kterém zástupci médií najdou potřebné zázemí během chladných prosincových dnů, občerstvení i klid pro práci během sběru svého pracovního materiálu. K dispozici bude také připojení k internetu a bezprostřední informace od pořadatelů. V rámci Press Centra bude možné pořizovat rozhovory s interprety, zástupci pořadatelů atd.
 

Mediálním partnery akce jsou:

Jihočeská televize, Deník, Hitrádio Faktor, Českokrumlovská televize a Regiony24.cz.


Pro více informací a pro novinářské akreditace pro Krampus Show kontaktujte:

Jan Bohdal
PR specialista
Město Kaplice
+420 608900067
media@mestokaplice.cz
www.mestokaplice.cz
www.ikaplice.cz

Zobrazit všechny články rubriky:
Média
[ Úvodní stránka ]     [ Vytisknout ]
 
ePUSA - Elektronický portál územních samospráv  
Copyright © 2011 - 2020  ·  Město Kaplice  ·  Všechna práva vyhrazena
Robert Sedlák  -  Váš osobní Webmaster   ·   webmaster.robertsedlak.cz