Město Kaplice - Oficiální internetové stránky
www.mestokaplice.cz

Zprávy a články - Média
7. prosince 2015
Krampus Show Kaplice 2015 proběhne již tuto sobotu 12. prosince. Jedná se o nejstarší a největší přehlídku Krampusů v ČR!

Přípravy vrcholí a všechna pozornost kaplických pořadatelů se v tomto týdnu zaměřuje na největší víkendovou akci ve městě. 4. ročník Krampus Show Kaplice se uskuteční již v sobotu 12. prosince 2015. Do města míří 400 účinkujících z 29 souborů. Ti budou diváky v centru Kaplice bavit celé 2 hodiny na zhruba 1 kilometr dlouhé trati. Alpské démonické bytosti budící hrůzu, děs i obdiv našly v jihočeském městečku své domovské místo. Pořadatelé očekávají rekordní účast. "Přestože je Krampus vzrušující zábavou, město otevřelo v předvánočním čase také třeba výstavu betlémů, jako protiváhu Krampusu. Nestraníme se žádným tradicím, jsme součástí rozmanitého kulturního dění. Krampus představuje umění řezbářství, kožedělnou zručnost i představivost tvůrců," říká starosta Kaplice Pavel Talíř. Krampus Show Kaplice 2015 podpořil svou záštitou také hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.


V sobotu 12. prosince od časných odpoledních hodin začne v Kaplici bohatý kulturní program, který od 18 hodin vyvrcholí hlavním představením, průvodem čtyř stovek Krampusů. Od 14 hodin se ale přítomní návštěvníci budou bavit při hudebních vystoupeních na dvou pódiích, rozmístěných na strategických místech kaplického centra, přes která po setmění projde tradiční průvod démonických masek. Součástí je samozřejmě příjemná nabídka jídla a nápojů ve stáních rozmístěných v celém centru dění od cateringové společnosti Lovas & Lovas a třeba také po celý den otevřené moderní kino nebo výstava lidových betlémů v Galerii Krampus na náměstí. „Co mělo být o kaplických Krampusech řečeno, se již čtenáři a diváci mohli dozvědět z médií. A kdo to ještě nestihl, ať se podívá na náš speciálně připravený web www.krampuskaplice.cz,“ říká tiskový mluvčí města Kaplice Jan Bohdal a dodává, že akce je v letošním roce koordinovaná mnohonásobně lépe, než předchozích ročnících: „Tým profesionálů počínaje programem, profesionální technikou firmy Produkce 1 a konče velmi důležitou bezpečností, se Krampus Show 2015 zabýval několik měsíců a připravuje pro účastníky velmi bohatou nabídku pro kvalitní strávení víkendového volného času.“


Přestože se na sociálních médiích objevily některé informace o zrušení akce, o nemožnosti příjezdu na místo konání či snad o nedostupnosti parkování, takové obavy pořadatelé považují za liché. S akcí je sice spojeno omezení dojezdu do centra po celou dobu konání akce pro domácí občany, ale tato situace byla komunikována dostatečně dlouho dopředu a občané města Kaplice mají šanci se prakticky zařídit. „Jedná se o několik hodin, během kterých se znásobí počet obyvatel města a je třeba myslet na bezpečnost jak místních, tak těch, kteří na akci dorazí odjinud. Parkování pro automobily a autobusy je zajištěno po celou dobu akce, nic se neuzavírá. Jsme připraveni, máme 6000 vyhrazených parkovacích míst,“ upřesňuje Bohdal. O bezpečnost se stará najatá pořadatelská agentura BB agency, která bude akci monitorovat na klíčových místech a koordinovat plynulost pohybu automobilů i účastníků akce. Pořadatelé apelují na všechny návštěvníky, aby dodržovali pravidla bezpečného chování na akci tak, aby se událost stala zapamatovatelným zážitkem kvůli příjemné atmosféře a programu.


„Jednoznačně jde o výrazné zviditelnění města Kaplice. Vidím to jako vstřícné gesto, že předkládáme kulturu našich přeshraničních sousedů u nás. V minulosti se naše kultury také prolínaly a byly součástí našeho prostoru stejně, jako třeba byly české knedlíky součástí rakouské kultury,“ přibližuje s nadsázkou snahy kaplických starosta Pavel Talíř, který bude na samotné akci také přítomen a bude dohlížet na perfektní průběh akce, jako nejvyšší zástupce pořadatele, kterým je Město Kaplice. Ředitelem Krampus Show je místostarosta Libor Lukš, programovým ředitelem pak Stanislav Trs, který řídí kaplické kulturní a informační cetrum.


O tradici Krampusu v Kaplici


Pořadatelem Krampus Show je letos Město Kaplice, otcem myšlenky je výkonným ředitelem akce je Stanislav Trs, který vede kaplické kulturní a informační centrum (KIC). Akce se v Kaplici koná již počtvrté a je první v České republice podobného druhu. Pořadatelé vložili důvěru v profesionální producenty z českobudějovické společnosti Produkce 1.

Krampus je původně alpské strašidlo, které se objevuje především kolem období Adventu. Jedná se o starověkou tradici, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Název Krampus vznikl z rakouského Krampas a znamená něco neživého. V období inkvizice byla dokonce tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti. Dnes jsou v mnoha rakouských městech a městečcích pořádány tzv. Krampus laufy, tedy v doslovném překladu „běhy“. Prvním souborem, který před čtyřmi lety vystoupil v Kaplici byli rakouští Mühlviertel Schlossteufeln, kteří jsou zároveň dosavadním netradičnějším souborem v historii Krampus Show.


Mediálním partnery akce jsou:


Jihočeská televize, Deník, Hitrádio Faktor, Českokrumlovská televize a Regiony24.cz.


Veškeré informace a důležité odkazy:


WWW.KRAMPUSKAPLICE.CZ


speciálně pak:


PROGRAM: http://www.krampuskaplice.cz/program-krampus-show-kaplice-2015_15.html

POKYNY: http://www.krampuskaplice.cz/informace-a-pokyny-pro-navstevniky-krampus-kaplice-2015_14.html 

PARKOVÁNÍ: http://www.krampuskaplice.cz/parkoviste_5.html
MAPA: http://www.krampuskaplice.cz/interaktivni-mapa-krampus-kaplice_4.html


Pro více informací o Krampus Show kontaktujte:


Jan Bohdal
PR specialista
Město Kaplice
+420 608900067
media@mestokaplice.cz
www.mestokaplice.cz
www.ikaplice.cz
www.krampuskaplice.cz

Zobrazit všechny články rubriky:
Média
[ Úvodní stránka ]     [ Vytisknout ]
 
ePUSA - Elektronický portál územních samospráv  
Copyright © 2011 - 2020  ·  Město Kaplice  ·  Všechna práva vyhrazena
Robert Sedlák  -  Váš osobní Webmaster   ·   webmaster.robertsedlak.cz